Virgjëresha e Bekuar e Medaljes së Mrekullisë

Virgjëresha e Bekuar e Medaljes së Mrekullisë

Motra Catherine Labouré

Nga qershori deri në dhjetor 1830 Sr Katerina Labore, një fillestare e re e Bijave të Bamirësisë, mori hirin e pamasë për të kaluar tri herë me Virgjëreshën Mari (Kapela e vendosur në 140, Rue du Bac në Paris).

Virgjëresha e Shenjtë

Më 18 qershor 1830, në orën 23.30, Katerina dëgjon të thërrasin me emër; Një fëmijë misterioz është në këmbët e shtratit dhe e fton atë të ngrihet: "Virgjëresha e Shenjtë ju preti thotë ai. Katerina vishet dhe ndjek fëmijën që përhap rrezet e dritës kudo që shkon. Pasi në kishëz, Katerina ndalet në anën e karriges së priftit, e vendosur në kor. Dëgjo atëherë"si shushurima e një rrobe mëndafshi.""Këtu është Virgjëresha e Shenjtë- tha udhërrëfyesi i tij i vogël. Katerina heziton të besojë. Por djali përsërit me një zë më të lartë: "Këtu është Virgjëresha e Shenjtë.

Katerina vrapon për t'u gjunjëzuar te Madona që është ulur në karrigen (e priftit)"Kështu, u hodha drejt saj dhe u gjunjëzova në shkallët e altarit, me duart e mia të mbështetura në gjunjët e Marisë. Momenti që kalova kështu ishte më i ëmbla i gjithë jetës sime. Do ta kisha të pamundur të them atë që ndjeva. Më pas Zoja e Bekuar më tha se si duhet të sillesha me rrëfimtarin tim dhe shumë gjëra të tjera.

Vëllazëria e bijave të Marisë

Katerina merr njoftimin e një misioni dhe kërkesën për të themeluar një Vëllazëri të Bijave të Marisë; këtë do ta bëjë rrëfimtari i tij Babai Aladel më 2 shkurt 1840.

Më 27 nëntor 1830 në orën 5.30 pasdite, gjatë meditimit, Katerina pa statujën e Virgjëreshës së Shenjtë të globit në vendin ku ndodhet tani, si dy piktura të gjalla që shpërbëhen në kryqëzim:

– në të parën, Virgjëresha e Shenjtë qëndron në një hemisferë (glob tokësor) dhe mban në duar një rruzull të vogël të artë. Këmbët e Marisë shtypin një gjarpër;

– në të dytën nga duart e tij të hapura dalin rreze shkëlqimi verbues.

medalje të mrekullueshme

Në të njëjtën kohë Katerina dëgjon një zë që thotë: «Këtu është simboli i hirit që shpërndaj mbi njerëzit që më kërkojnë…(duke më bërë të kuptoj - shkruan Katerina - sa bujare ishte me njerëzit që i luten; sa falënderime u fali atyre që e pyetën, sa gëzim ndjeu duke i dhënë!).Gurët e çmuar që mbeten në hije përfaqësojnë hiret që ti harron të më pyesësh.»

Pastaj një ovale formohet rreth shfaqjes dhe Katerina sheh këtë thirrje të panjohur më parë të shkruar në një gjysmërreth: «O Mari, e ngjizur pa mëkat, lutu për ne që të drejtohemi te ti»(Origjinal: «O MARIE CONÇUE SANS PECHÉ PRIEZ POUR NOUS QUI AVONS RECOURS À VOUS») e shkruar me shkronja ari.

Menjëherë më pas, medalja kthehet dhe Katerina sheh të kundërtën: sipër, një kryq kapërcen M-në e Marisë, poshtë, dy zemra, njëra e kurorëzuar me gjemba, tjetra e shpuar nga një shpatë. Dymbëdhjetë yje rrethuan monogramin e Marisë dhe dy Zemrat e Shenjta. Më pas Katerina dëgjon këto fjalë: «Të jetë prerë një medalje, sipas këtij modeli. Ata që e veshin me besim do të marrin hire të mëdha».

Dhjetor 1830, shfaqja dhe lamtumira e fundit e Virgjëreshës Mari: «…nuk do të më shihni më»Disa muaj pas shfaqjeve, motër Katerina u dërgua në strehën e Enghein (Paris, 12) për t'u kujdesur për të moshuarit. Murgesha e re shkon në punë. Por një zë i brendshëm këmbëngul: medalja duhet prerë. Katerina flet për këtë me rrëfimtarin e saj, Babai Aladel.

Në shkurt 1832, një epidemi e tmerrshme kolere shpërtheu në Paris, duke shkaktuar më shumë se 20,000 vdekje! Në qershor, Bijat e Bamirësisë fillojnë të shpërndajnë 2000 medaljet e para, të prera nga Babai Aladel. Shërimet shumohen, si mbrojtjet dhe konvertimet. Ishte një ngjarje e jashtëzakonshme. Populli i Parisit e quajti medaljen "mrekullibërës.

Në vjeshtën e vitit 1834, kishte më shumë se 500,000 medalje; në 1835 në të gjithë botën kishte më shumë se një milion; në 1839 medalja u shpërnda në më shumë se dhjetë milionë ekzemplarë.

Kur motra Katerina vdiq më 31 dhjetor 1876, kishte më shumë se një miliard medalje!

Catherine Labouré u kanonizua nga i nderuari Piu XII (Eugjeni Pacelli, 1939-1958) më 27 korrik 1947.

Lutjuni Madonës për medaljen e mrekullueshme

Leggi, scarica e stampa il pdf della Supplica alla Madonna della medaglia miracolosa

Virgjëresha e Bekuar e Medaljes së Mrekullisë
Virgjëresha e Bekuar e Medaljes së Mrekullisë 3

Vizitoni faqen zyrtare: Chapelle Notre-Dame de la Médaille Miraculeuse

burimi © Gospeloftheday.org

Ultimo aggiornamento: 29 Maggio 2023 9:21 by Remigius Robert

Avatari i Remigio Ruberto

Ciao, sono Remigio Ruberto, papà di Eugenio. L'amore che mi lega a Eugenio è senza tempo e senza spazio.

Lini një koment

Shënimet e fundit

primo piano Eugenio accarezza Remigio
Preghierina del 4 giugno 2023
4 qershor 2023
panorama prato verde con tramonto
Kënga e Qershorit
4 qershor 2023
Zoti na beson
Fjala e 4 qershorit 2023
4 qershor 2023
më falni, bretkosa duart lule, falje
Lutja e 3 qershorit 2023
3 qershor 2023
Françeska në detin e Ostias
Rima e çerdhes së pushimeve
3 qershor 2023
Qershor 2023
LmmgvStd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Reklamim

Reklamim