Lexoni dhe dëgjoni tregimin "Një panda në tualet"

Le të lexojmë së bashku

Atë mbrëmje: një mbrëmje si shumë të tjera. Lorenzo, megjithëse kishte mbushur 4 vjeç disa muaj më parë, vetëm së fundmi ishte mësuar të flinte në dhomën e tij të vogël. Prindërit nuk e kishin të lehtë ta bindnin, por në fund ia kishin dalë.

“Non ti preoccupare” gli dicevano, “lasciamo accesa la lucina a forma di rana sul comodino! E poi se hai paura puoi sempre venire a chiamarci: siamo nella stanza accanto alla tua! Ora chiudi gli occhi e vedrai che farai un bel sogno!”.

Nuk kishte qenë e lehtë, por, prej disa ditësh, Lorenco kishte fjetur vetëm. Herë pas here ai ngrihej, me majë të këmbëve në dhomën e prindërve, iu afrua veshit të nënës së tij dhe pëshpëriste fraza të tilla si: "Do të urinoj" ose "Doja të shikoja nëse po flije! Unë të dua".

Atë mbrëmje, ose më mirë, atë natë Lorenco u ngrit nga krevati i tij, hyri në heshtje në dhomën e prindërve të tij, e vuri gojën pranë veshit të majtë të mami dhe pëshpëriti: “Do të urinoj…” “MMh, në rregull…” ishte përgjigja.

Shpejt këmbët e saj të zbathura u larguan nga shtrati për t'u drejtuar drejt banjës, ajo dëgjoi "klikimin" e çelësit dhe më pas….
“Aaaah” një klithmë i zgjoi prindërit e tij me një fillim. Pa kuptuar se çfarë po ndodhte, ata u hodhën nga shtrati dhe vrapuan drejt banjës.

Ata e gjetën Lorencon të ndaluar, të ngurtësuar, para derës me sytë hapur dhe gishtin tregues dorë majtas duke u përpjekur për të treguar vazon…

“Çfarë ka Lori? Pse po bërtisni?” fjalët e mami Më dukej si i mbytur në fyt, i kapur në kontrollin e frikës së marrë menjëherë.

un panda sul water
Një panda në tualet 4

"Ka një panda në tualet!" Lorenco bërtiti me habi pa pushuar së treguari me gisht vazon.
"Lori çfarë po thua? Nuk ka njeri në tualet!” zëri i fortë i babai, "A jeni ende duke fjetur?". Por asgjë, Lorenco nuk e përmendi uljen e gishtit tregues dorë majtas.
“Ah mirë...” – e kënaqën prindërit, “Nëse banja është e zënë, shko te tjetra!”.

Lorenco i vogël, ende duke parë vazon, u tërhoq dhe shkoi të bënte atë që duhej në banjën e dytë.

Të nesërmen prindërit vendosën të mos përmendnin asgjë për atë që ndodhi me Lorencon! Ndoshta ai ishte ende gjysmë në gjumë, ose po shpikte një nga personazhet e tij fantastike, duke ia lënë detyrën babai për të shpikur një histori rreth tij.

Megjithatë, Lorenco e kishte parë mirë atë natë. Panda ekzistonte dhe ishte ulur në tualet. Pra, si ka ardhur mami dhe babai nuk e kishte parë?

Natën tjetër, duke i bërë prindërit e tij të besonin se e kishte zënë gjumi, gjithmonë në majë të gishtave, ai zbriti nga shtrati i tij, kaloi derën e dhomës së tij i lyer krejt portokalli dhe u nis për në banjë. Ai ndezi dritën, duke u kujdesur të mos bënte as zhurmën më të vogël… dhe ja ku ishte: panda në tualet.

Ai heshti për disa minuta duke i ngulur sytë në sy (po ashtu edhe panda) më pas me zë të ulët e pyeti: "Pse je në tualetin tim?".

Panda e filloi historinë e tij: "Unë jam këtu sepse nuk di ku të shkoj... Unë kam jetuar gjithmonë në një vend tjetër shumë të ndryshëm nga ky dhe këtu, nuk e di se si funksionojnë gjërat. nuk njeh njeri!".

Lorenzo a quelle parole, a quella velata richiesta di aiuto, non perse tempo e subito propose: “Senti, cosa ne dici se ci incontriamo qui domani notte? Così potrò spiegarti un po’ di cose e magari posso farti conoscere qualcuno”.

Panda as nuk e la të mbaronte së foluri: me një gjest të gjerë të kokës tundi me kokë po, propozimi i pëlqeu. Kështu ishte.

Çdo mbrëmje, pasi i kishte bërë prindërit e tij të besonin se e kishte zënë gjumi në krevatin e tij, Lorenzo shkonte në tualet dhe çdo mbrëmje, gati për ta pritur në tualet, ishte panda: në ankth për të ditur gjithçka, në të vërtetë gjithçka për ajo botë deri vonë plotësisht e panjohur.

Lorenzo gli fece conoscere la pioggia ed il suono delle piccole gocce d’acqua quando toccano terra; gli parlò di quanto è bello il mare e del profumo strano che ha l’aria quando si sta sulla riva a respirare.

Një mbrëmje ai i tregoi se si të luante me erën. Një herë më pas e bëri të shijonte sa fruta të mira janë, por mbi të gjitha sa i freskët është lëngu që del nga fruti.

Një mbrëmje, Lorenco i shpjegoi pandas se ndonjëherë dikush mund të jetë i lumtur, herë të tjera i trishtuar dhe herë të tjera ende i zemëruar, por më pas një përqafim nga mami dhe çdo gjë kalon.

Me pak fjalë, çdo mbrëmje Lorenco i mësonte mikut të tij panda me një fytyrë kaq qesharake diçka të re: krejt e bardhë me një njollë të vogël të zezë në syrin e djathtë. Muajt ​​kaluan.

Me kalimin e kohës, Lorenco kishte filluar të shkonte në shtrat pa bërë bujë, në të vërtetë, dëshira për të takuar pandën ishte aq e fortë sa kohët e fundit ishte ai që u tha prindërve se donte të shkonte në shtrat.

Një mbrëmje, pasi bëri të besoj a mami dhe babait pasi e kishte zënë gjumi, si gjithmonë u ngrit nga shtrati i tij, eci zbathur drejt banjës, hapi derën dhe... panda nuk ishte në tualet.

Lorenco i habitur iu afrua vazos, “Ndoshta ka rënë brenda” mendoi. Por në vazo në vend të pandas ai gjeti një shënim me vetëm një fjalë të shkruar: FALEMINDERIT!

Lorenco, i trishtuar që nuk e kishte parë më mikun e tij panda, u kthye në shtrat dhe, duke menduar e menduar, ra në gjumë.

"Lory, Dashuria… zgjohu Lory” ah, zëri i mami: e ëmbël, e dashur, qetësuese si çdo mëngjes.
“Lori zgjohu! Ju prezantoj vëllain tuaj të vogël Tommaso!” vazhdoi atje mami. Lorenco hapi sytë befas: "Vëllai i vogël?? Por më pas ai lindi!!! ka lindur!!" mendoi ai menjëherë.

Ai u drejtua në shtrat duke parë më mirë tufën sesa atë mami e mbajti në krahë, më pas, duke e perceptuar veten pak më mirë, e pa drejt e në fytyrë... Lorenco buzëqeshi aq gjerë sa bota dhe i puthi në faqe Tommaso.

Pak sipër syrit të tij të djathtë, Tommaso kishte një njollë të vogël të zezë.

shkruar nga Matteo Colombo

Le të dëgjojmë së bashku

Histori para gjumit
Le favole della buonanotte
Një panda në tualet
Un panda sul water 2
/

burimi tregime përtej. ajo

Avatari i Remigio Ruberto

Ciao, sono Remigio Ruberto, papà di Eugenio. L'amore che mi lega a Eugenio è senza tempo e senza spazio.

Lini një koment