Koha e leximit: 2 minuta

Lexoni dhe dëgjoni rimën e çerdhes "Fustani i Harlequinit" nga Gianni Rodari

Kurioz

Harlequin është një nga personazhet më të njohur të komedisë dell'arte, një zhanër teatror i lindur në Itali në shekullin e 16-të.

Harlequin është një shërbëtor dinak dhe dinakë, i cili shpesh e gjen veten që duhet të zgjidhë situata të ndërlikuara dhe qesharake. Kostumi i tij karakterizohet nga një maskë e zezë dhe një xhaketë dhe pantallona me model diamanti, të cilat simbolizojnë origjinën e tij të varfër dhe aftësia për t'u përshtatur. Harlequin është gjithashtu një dashnor besnik i Kolumbinës së tij, por nuk e përbuz marrëdhënien me gratë e tjera.

Harlequin është një personazh që ka frymëzuar shumë autorë dhe artistë, si p.sh Molieri, Goldoni, Pikaso dhe Dario Fo.

Gianni Rodari

Giovanni Francesco Rodari, i njohur si Gianni[1] (shqiptohet Rodàri, /roˈdari/; Omegna, 23 tetor 1920 - Romë, 14 prill 1980), ishte një shkrimtar, pedagog, gazetar dhe poet italian. Ai është i vetmi shkrimtar italian që ka fituar çmimin Hans Christian Andersen (1970). (Lexo perseri)

Le të lexojmë së bashku

Për të bërë një fustan për Harlequin
Meneghino vendosi një copë toke,

ai vendosi një Pulcinella tjetër,
një Gianduia, një Brighella.

Pantallona, ​​morra të vjetra,
na vuri një lot në gju,

dhe Stenterello, duargjerë,
disa njolla të verës toskane.

Kolumbina që e qepi
ai bëri një fustan të ngushtë si ky.

Harlequin e vuri gjithsesi
por ai ishte pak i hutuar.

Balanzone më pas tha,
Bolognese dhe doktori:

“Ju siguroj dhe ju betohem
që do t'ju përshtatet muajin e ardhshëm

nëse shikoni recetën time:
një ditë agjëroj dhe tjetrën kam një faturë”.

Le të dëgjojmë së bashku

mamma legge la fiaba
Histori para gjumit
Fustani i Harlequinit
Loading
/

Na ndihmoni të ndihmojmë!

Il vestito di Arlecchino 8
Me donacionin tuaj të vogël ne sjellim buzëqeshje për pacientët e rinj me kancer

Artikujt e fundit

bimbo arrabbiato
15 Aprile 2024
Diventare pronto e lento
Gesù sul mare di Tiberiade
15 Aprile 2024
La Parola del 15 aprile 2024
credere in Dio
14 prill 2024
Lutja e 14 Prillit 2024
Dante and Beatrice Henry Holiday
14 prill 2024
Aq i sjellshëm dhe kaq i sinqertë duket
Gesù e discepoli
14 prill 2024
Fjala e 14 Prillit 2024

Ngjarje të ardhshme

×