Lexoni dhe dëgjoni përrallën e Vëllezërve Grimm The Nail

I Vëllezërit Grimm janë ndër shkrimtarët më të njohur të përrallave për fëmijë dhe të rritur. Historitë e tyre janë gjithmonë plot mësime.

Lexo me mua

Një tregtar kishte bërë biznes të mirë në panair: ai kishte shitur të gjitha mallrat e tij dhe të tijat çantë era piena di monete d’oro e d’argento.

Siccome voleva mettersi in viaggio in modo da arrivare a casa prima che fosse notte, chiuse il denaro nella valigia, la caricò dietro la sella e montò a cavallo.

Në mesditë ai ndaloi në një qytet dhe kur erdhi koha për t'u larguar, dhëndri i tha:

"Zotëri, kalit tuaj i mungon një gozhdë në këpucën e pasme të majtë."

il chiodo
thundrën e kalit

"Epo," u përgjigj tregtari, "hekuri do të mbajë për gjashtë ligat që më kanë mbetur për të bërë. Unë jam me nxitim”.

Pasdite zbriti nga kali për të ushqyer kalin e tij me bukë. Dhëndri i tha:

“Zotëri, kali juaj ka këmbën e pasme të majtë të zhveshur. Duhet ta çosh te farkëtari.”

- Jo, për dy ligat që më kanë mbetur për të shkuar, kali do të mund të ecë siç është, - u përgjigj tregtari. "Unë jam në një nxitim."

Ai u mblodh menjëherë dhe u nis. Por shpejt kali filloi të çalë, pastaj të pengohej dhe nuk vonoi shumë dhe u rrëzua dhe theu një këmbë. Tregtari u detyrua ta linte kafshën atje, të hiqte valixhen, ta ngarkonte në shpatull dhe të shkonte në shtëpi, ku mbërriti natën vonë.

il chiodo
njeri me valixhe

“I gjithë ai gozhdë i mallkuar është faji”, tha me vete. "Ai është shkaku i të gjitha të këqijave."

konkluzioni

Kur jeni me nxitim, merrni kohën tuaj!

Dëgjoni përrallën

Histori para gjumit
Le favole della buonanotte
Gozhdë
Il chiodo 3
/
i mëparshëmPostimi i radhës
Avatari i Remigio Ruberto

Ciao, sono Remigio Ruberto, papà di Eugenio. L'amore che mi lega a Eugenio è senza tempo e senza spazio.

Lini një koment

Shënimet e fundit

ragazza con le ali, angelo
Mos m'i këput krahët!
2 qershor 2023
Shën Pjetrit gjatë natës
Fjala e 2 qershorit 2023
2 qershor 2023
Lutja e 1 qershorit 2023
1 qershor 2023
qershitë
Kënga e Qershisë
1 qershor 2023
Bartimaeus i verbër i lindur
Fjala e 1 qershorit 2023
1 qershor 2023
Qershor 2023
LmmgvStd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Reklamim

Reklamim