Lexoni dhe dëgjoni Emri i maceve

Ciao a tutti! Come state? Ieri è stata la Festa Nazionale del Gatto ed, ovviamente, non potevo non pensare al nostro caro Luke con la poesia di questa sera.

Ai është shoku im më i dashur (por mos lejoni që Lussy ta dëgjojë), macja ime xhenxhefil. Kur mendoj se kur ishte keq e mi ha fatto tanto spaventare!

Më kujtohet ende kur ai u kthye në shtëpi, unë ed Eugjeni ne zgjodhëm emrin Luka (duke menduar për Lufta e Yjeve), mami na ngacmonte duke e quajtur Lucariello si një komedi napolitane. Sa të qeshura!

E questa poesia proprio di quello parla, di quanto sia importante scegliere un nome giusto per un gatto.

Emri i maceve
Luka ha nga tasi i tij në shtëpi

Lexo me kujdes

Emri i macet – Thomas Stearns Eliot

Emërtimi i maceve është një ndërmarrje e vështirë,
Asnjë nga lojërat e shumta që luani gjatë pushimeve;
Ju madje mund të mendoni në fillim se unë jam i çmendur si ferr
Kur ju them se një mace duhet të ketë TRE EMRA TË NDRYSHEM.


Para së gjithash, është emri që familja përdor çdo ditë,
Si Peter, Augustus, Alonzo apo James,
Si Vittorio apo Gionata, Giorgio apo Bill Baley –
Të gjithë emrat e arsyeshëm për t'u përdorur çdo ditë.


Por nëse mendoni se tingëllojnë më mirë, ka emra më të bukur,
Disa për zotërinj, disa për zonja:
Si Platoni, Admetus, Electra ose Demetrius -
Emra gjithmonë të arsyeshëm për t'u përdorur çdo ditë.


Por unë ju them se një mace ka nevojë për një emër që është i veçantë,
Karakteristike, shkurt, dhe shumë më dinjitoze,
Si tjetër mund ta mbante bishtin drejt,
Apo shfaqja e mustaqeve apo ndjenja e krenarisë?


Emra si ky mund të shpik një mijë,
Si Munkustrap, Quaxo ose Coricopat,
Si Bombalurina ose Jellylorum -
Emra që nuk i përkasin kurrë më shumë se një maceje në të njëjtën kohë.


Por përveç këtyre, ende mungon një emër,
Emri që nuk do të mund ta merrni kurrë;
Emri që asnjë kërkim njerëzor nuk mund ta gjejë kurrë -
Por MACJA E DI ATË, edhe nëse ai kurrë nuk dëshiron ta besojë atë.


Kur shihni një mace në meditim të thellë,
Arsyeja, po ju them, është gjithmonë e njëjta:
Mendja e tij humbet në soditje ekstatike.


I mendimit, i mendimit, i mendimit të emrit të tij:
E rrëfyeshme e tij e pashprehur
E shkëlqyeshme
Emër unik i thellë dhe i padepërtueshëm.

Le të dëgjojmë së bashku

Histori para gjumit
Le favole della buonanotte
Emri i maceve
Il nome dei gatti 2
/

Naten e mire

Ultimo aggiornamento: 14 Maggio 2023 21:40 by Remigius Robert

Avatari i Françeska Rubertos

Përshëndetje, unë jam Francesca Ruberto, motra e Eugenio Ruberto. Unë kam lindur në Capua (CE) më 11 nëntor 2011
1 koment

Lini një koment

Shënimet e fundit

mucchio di monete
Preghierina del 6 giugno 2023
6 qershor 2023
ragazzi sui libri
Rima e çerdhes qershor
6 qershor 2023
Jepini Cezarit atë që i përket Cezarit
Fjala e 6 qershorit 2023
6 qershor 2023
murator që ndërton një mur
Lutja e 5 qershorit 2023
5 qershor 2023
xixëllonjat
qershor
5 qershor 2023
Qershor 2023
LmmgvStd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Reklamim

Reklamim